Dom parterowy domem dla niepełnosprawnych

Wiele osób niepełnosprawnych z powodu paraliżu dolnej części ciała musi jeździć na wózku inwalidzkim, również mając bardzo utrudnione wchodzenie na piętro. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem dla nich i ich rodzin jest dom parterowy.

Dużą zaletą takiego typu mieszkania jest fakt, że brak dodatkowego piętra zmusza do spędzania z rodziną więcej czasu, co zacieśnia relację z bliskimi. Kolejnym plusem jest płaska powierzchnia, która w porównianiu do domu wielokontygnacyjnego, zmniejsza ryzyko kontuzji także u osób zdrowych. Nawet w przypadku jakiegoś złamania nogi lub innych obrażeń dolnych kończyn, poszkodowana osoba będzie mogła bez problemów poruszać się po całym domu, co sprawia, że brak mieszkanie bez piętra to jak najbardziej inwestycja w przyszłość.

O czym należy pamiętać przy budowie?

Wiele aspektów powstało po to, aby ułatwić przebywanie w różnych pomieszczeniach osobom z problemami w poruszaniu się. Oprócz uchwytów w różnych miejscach oraz dostosowanego brodzika i zlewów, dostępnych w sklepie, należy pamiętać o ulokowaniu włączników do świateł na odpowiedniej wysokości, szerokich przejściach między pokojami oraz wejściach do pomieszczeń.

Nie można zapomnieć również o podłodze, na której nie powinno być progów wyższych niż 15 mm, by wszyscy mogli komfortowo wchodzić i wychodzić z różnych miejsc. Nie polecamy również montowania kafli o szerokich fugach. Im są one cieńsze, tym łatwiej jeździć po nich wózkiem.