Wanna dla niepełnosprawnych – strefa kompielowa

Strefa kapielowa - wanna dla niepełnosprawnychNierzadko łazienka dla niepełnosprawnych wyposażona jest w wannę. Takie rozwiązania wymaga określonych rozwiązań, a szczególnie jeżeli to wanna dla niepełnosprawnych

W przypadku wanny należy zamontować uchwyty ułatwiające wstawanie, wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej.

Długość wanny dobieramy do potrzeb indywidualnego użytkownika (raczej nie mniejsza niż 150 cm). Optymalna jej szerokość natomiast to 70-80 cm.

Głębokość wanny zwykle waha się w granicach 42-38 cm. Wysokość wejścia do wanny buduje się maksymalnie na wysokości wózka, a więc wynosić około 48-50 cm.

Łazienka dla niepełnosprawnych, w której stosuje się wannę, wyposaża się w specjalne, nakładane ławeczki-siedziska, które po zamocowaniu na wannie uniemożliwiają jej przesunięcie w trakcie wchodzenia/wychodzenia.

Aby zminimalizować ryzyko upadku, przy wannie powinien znajdować się dywanik lub mata antypoślizgowa.

Baterie wannowe mogą być uruchamiane dźwignią, przez przycisk lub automatycznie. Nie należy stosować baterii obsługiwanych przy pomocy kurków.

Wąż doprowadzający wodę do słuchawki prysznicowej powinien mieć minimalnie 150 cm długości. Należy zadbać o wygodną możliwość powieszenia słuchawki. Równie ważne jest umożliwienie swobodnego operowania słuchawką ręcznie.

Z tych wszystkich powodów wanna dla niepełnosprawnych z wszystkimi udoskonaleniami to jedna z opcji dla osób z niepełnosprawnością.