Umywalka dla niepełnosprawnych – praktyczne wskazówki

Nim zamontujemy uchwyty lub poręcze dla niepełnosprawnych, pamiętajmy, że wolna przestrzeń manewrowa przed umywalką musi wynosić minimum 90×120 cm – przy założeniu, że dłuższa oś prostokąta leży na osi umywalki. Nie więcej niż 45 cm tej przestrzeni może znajdować się pod umywalką. To pierwsze kroki, by powstała umywalka dla niepełnosprawnych

Umywalka dla niepełnosprawnych wiesza się tak, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Płaskie dno i specjalnie wyprofilowana krawędź czołowa umywalki powinny tworzyć przestrzeń umożliwiającą swobodne podjechanie wózkiem i korzystanie z urządzenia.

Zalecana szerokość umywalek to minimum 60 cm. Wysokość montażu górnej krawędzi umywalki nie może przekroczyć 80 cm.

Należy stosować umywalki podwieszane, bez postumentów i szafek pod nimi. Dlatego syfon umywalkowy zalecamy zamontować przy umywalce. Natomiast zasyfonowanie powinno znajdować się bezpośrednio przy ścianie lub być w nią wbudowane. Wszystko to zalecamy, aby żeby nie ograniczać przestrzeni dla kolan osobie na wózku.

W pobliżu umywalki mocowane są uchwyty oraz poręcze dla niepełnosprawnych ścienne stałe lub uchylne – o długościach od 55 do 70 cm. Ułatwiają one samodzielne, swobodne poruszanie się.

  • Zadbaj też o komfort korzystania

Wygodę korzystania z umywalki znacząco poprawi montaż odpowiedniej baterii umywalkowej wyposażonej w długie uchwyty lekarskie. Uchwyty te pozwalają na bezproblemową regulację strumienia oraz temperatury wody nawet przy pomocy łokcia. Innym, dogodnym rozwiązaniem jest bateria elektroniczna wyposażona w fotokomórkę, która samoczynnie uruchamia urządzenie, gdy w zasięgu czujnika ruchu pojawią się dłonie. Warto zwrócić również uwagę, czy baterię wyposażono w system zapobiegający poparzeniom. To szczególnie ważne, jeśli korzystają z niej osoby starsze i dzieci. Odległość baterii od przedniej krawędzi umywalki powinna wynosić maksymalnie 40 cm. Nie należy stosować baterii obsługiwanych przy pomocy kurków.

Zaleca się, aby lustro instalować bezpośrednio nad umywalką na wysokości minimum 100 cm od poziomu posadzki. Optymalnie jest, gdy pozycja lustra umożliwia przejrzenie się w nim zarówno osobie w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Zaleca się mocowanie lustra uchylnego z regulowanym kątem nachylenia w osi poziomej.

W toaletach publicznych strefa umywalki  w jednouchwytowe dozowniki do mydła. Nie można również zapominać o pojemniki na ręczniki papierowe, pojemnik na śmieci, a także w suszarkę.